úterý 26. června 2018

Hello Ruby


Tato kniha nemá za cíl "naučit děti programovat". Neučí žádné konkrétní programovací jazyky, ale přináší základy počítačového myšlení, které každý budoucí dětský programátor bude jednou potřebovat. Děti se naučí, jak rozložit velké problémy na malé, jak pátrat po indiciích, jak krok za krokem vytvářet plány a myslet mimo zaběhnuté koleje. 
- píše Linda Liukas v úvodu pro rodiče. 


     (Opět jen upozorňuju, že po rozkliknutí je text čitelný lépe.)


     Úvodní příběh o hledání diamantů mi tedy připadá poněkud schématický (uznávám však,
že v případě téhle knížky asi nejde tak úplně o literaturu), ale následující cvičení jsou srozumitelná a zábavná. Jako nejvhodnější cílovou skupinu bych viděla mladší školní děti. Starší děti, jako třeba naše Mařenka, si už dokážou samy cvičení rozvinout do větší složitosti.
     Nevím, jak by se Mařenka osvědčila jako programátor - nejvíc ji baví hledat ty
nejdelší cesty k cíli... :-)     Velká část cvičení je obdobou toho, co znají rodiče dětí, které se ve škole učí matematiku profesora Hejného. Jedna z věcí, které se mi na téhle metodě líbí (posuzuju podle toho, co znám jako rodič od naší Františky, která má ve škole Hejného metodu, ovšem říznutou klasickou matematikou), je docenění omylů jako přirozené cesty k výsledku. "Jenže to nefunguje" není neúspěch, je to cesta. To považuju za hodně důležitý vklad do života...


     Linda Liukas: Hello Ruby. Nakladatelství Dynastie, 2017. 

-------
Všechny knížky, které se objevují na blogu Pondělí, jsem si sama koupila, přečetla a prostě chci jen poslat informaci o nich dál. Žádný příspěvek na mém blogu není komerční nebo sponzorovaný.

Žádné komentáře:

Okomentovat